Randolph College Home Page Give Today! Support Randolph College
AboutAdmissionAcademicsStudent LifeAthleticsOutcomesAlumnae & AlumniParents & FamiliesInside RandolphAPPLYREQUESTVISITNEWSEVENTSSupport RandolphSearch

Randolph announces 2019 Academic and Leadership Awards

Randolph College held its annual Academic and Leadership Awards ceremony to honor students who excelled in their academic performance as well as demonstrated leadership at the College. The following students received awards:

Academic Awards

Art and Art History

Outstanding First Year: A’Nyeja Adams

Rachel Trexler Ellis ‘44 Art Prize for Excellence in Art: Cai Czuhai

Best Senior Paper: Elisabeth Ayars

 

Asian and Chinese Studies

Marilyn S. Murray Asian Studies Award: Erika “Eddie” Opie

 

Biology

Sophomore Biology Award: Adara-Rose Boling

Ann Grant Gerhardt Scholarship: Daniel Over

Grace Taylor Wiltshire HA Award: Alyssa Watson

 

Chemistry

General Chemistry Award: Analise Presley

Undergraduate Award in Analytical Chemistry: Sydney Spruill

James Lewis Howe Award: Yuriy Snyder

 

Communication Studies

Carla Heath/James Hoban Award: Veronica Lee

James Carey/Marie Nichols Award: Sherri Arthur

 

Dance

Genia Melikova Award: Samantha Landers

Rebecca Jung Award: Emma Carrico and Lauren Taylor

Sally Spencer Award: Emalie Lawson and Katie Horne

Helen McGehee Award: Katie Reep and Emma Koziol

Eleanor Struppa Departmental Award: Mekenzie Lynn Schmitt

 

Economics and Business

Carl Stern Award for Excellence in Economics: Arnav Upadhyay


Education

Teacher of Promise Award: Skylar Pippin

Kathleen Bowman Education Research Award: Mekenzie Schmitt

The Halley Brooke Smith Excellence in Student Teaching Award: Presley Pippin

 

English

Academy of American Poets 1st Prize (Undergraduate): Jena Davis

Academy of American Poets 1st Prize (MFA): Mateo Lara

Charlotte Stephenson Oresman ‘41 Prize for Humor: Jackson Williams

Margaret I. Raynal First-Year Essay Award: Jaelyn Evans

Margaret I. Raynal Prize for Creative Pose: Jena Davis

Sarah I. Davis Prize: Jaelyn Evans

John P. Kirby Explicator Prize: Latesha Thornhill

 

Environmental Studies

Outstanding Environmental Studies Student: Mitchell Doss

Senior Award in Environmental Studies: Marie Abowd

 

History

Lura Lee Cannon Stephens ‘11 Prize in History: Rebecca Lesnak

 

Math

Outstanding First-Year Student: Nikitah Nyangoro and Rebecca Rourick

Catherine I. Hastings Prize: Mengjin Sun

 

Physics & Engineering

Outstanding First-Year Student: Zoe Waring

Outstanding Contributor to Physics Education & Awareness: Hailey Gilman

Outstanding New Engineering Major: Gunnar Copeland

Senior Major Award: William “Zach” Vernon

 

Political Science

Outstanding Student Leader in Global Studies: Rebecca Lesnak

Outstanding Senior in Political Science: Madeleine Peters

 

Psychology

Outstanding Academic Achievement Award in Psychology: Alex Conway

Frank Murray Award: Tori “Tea” Green and Sarah Wardlow

 

Religious Studies

Edwin A. Penick Jr. Award: Rabiea Ashraf

 

Sociology

J. Kenneth Morland Award for Best Senior Paper in Sociology: Alyssa Horton

Shirley W. Strickland Award: Da’Quan Saunders-McNear

Outstanding Senior: Katie Godwin

 

Sport and Exercise Studies

Outstanding Sport and Exercise Achievement: Kathryn Brooks Gillerlain

 

Theatre

Irene Ryan Acting Scholarship Nominee – The Lion, the Witch and the Wardrobe: Elizabeth Beamon and Ho’ola Bush

Irene Ryan Acting Scholarship Nominee – She Kills Monsters: Chris Perez and Marissa Guske

Outstanding Contributor in Theatre: Kaya Clarke and Dakota Willard

Academic Achievement Award in Theatre: Shakiah Johnson

 

Maier Museum of Art at Randolph College

Helen Owen Calvert Writing Award: Victoria Harris

 

Center for Student Research

Summer Research Program Best Oral Presentation: Jude Quintero

Summer Research Program Best Poster Presentation: Thinh “Bill” Pham and Margaret Van Beek

Outstanding Poster at the Symposium of Artists & Scholars (1st place): Marie Abowd, Tyrah Cobb-Davis, and Arthur John Eliott

Outstanding Poster at the Symposium of Artists & Scholars (2nd place): Michaela Saunders, Rachel Lee, and Sarah Reed

Outstanding Oral Presentation at the Symposium of Artists & Scholars – 1st place: Katherine Horne

Outstanding Oral Presentation at the Symposium of Artists & Scholars – 2nd place: Mekenzie Schmitt

Outstanding Oral Presentation at the Symposium of Artists & Scholars – 3rd place: Stephanie Quirk

 

Leadership Awards

Individual Awards and Recognitions

 

Outstanding Gold Key Guide

Samantha Dickerson

 

Tutor of the Year

Jude Quintero

 

Ambassador of the Year

Tori “Tea” Green

 

Outstanding Davenport Leader

Hayley Ashford

 

Dorothy Hughes Award

Maya Wheeler

 

Outstanding Board Member Award

Kyle Grundy

 

Outstanding Executive Committee Member

Courtney Hughes and Hannah Bradley

 

Outstanding Contributor to Intercultural Awareness

Amadou Beye

 

Student Mentor Award

Margaret Van Beek

 

Initiative Award

Courtney Hughes and Marie Abowd

 

Outstanding Behind-the-Scenes Contributor Award

Jude Quintero

 

ABCD Award

Rebecca Lesnak

 

Continued Excellence Award

Peter Sheldon

 

Virginia Hill Worden Exemplary Leadership Award

Da’Quan Saunders-McNear

 

Rachel Dean Memorial Award

Maya Wheeler

 

Volunteer Leadership Award

Rikki Carretta

 

Deans’ Leadership Award

Arnav Upadhyay

 

Student of the Year Award

Tori “Tea” Green

 

Group Leadership Recognitions and Awards

 

2018-19 Student Government Officers

Tori “Tea” Green, president

Luis Chaparro Rodriguez, vice president

Devon Davis, treasurer

Rebekah Griffith, secretary

Adama Beye, parliamentarian

Kayla Henniger, publicity officer

Leo Galopin, judiciary chair

Hannah Overstreet, judiciary vice chair

 

2018-19 Community Fellows

Tyrah Cobb-Davis

Nokomis Daniels

Tori “Tea” Green

Brittany Lundy

Madeline Owens

Avery Payne

Margaret Van Beek

Allen Vaytser

 

2018-19 Davenport Leadership Program

Mackenzie Ambrose

Phil Afrifa-Boakye

Hayley Ashford

Gunnar Copeland

Emma Carrico

Blair Epperson

Rebekah Griffith

Wade Hall

Alyssa Horton

Gabe Krueger

Jdody Misidor

Alex Murgas

Ranita Opoku-Sarfo

Abbi Pannill

Priscilla Ranjitkar

Da’Quan Saunders-McNear

Allen Vaytser

 

2018-19 Macon Activities Council

Mackenzie Ambrose

Daisy Ayala-Gomez

Sha-Ron Bass

Hannah Bradley

Tyrah Cobb-Davis

Gunnar Copeland

Brice Creel

Kyle Grundy

Kaitlyn Hevey

Katie Horne

Courtney Hughes

Adam Johnson

Gabe Krueger

Kyle May

Sam Mott

Sarah Perry

Kristine Pendergast

Mikki Salerno

Ashley Schmitz

Kaila Washington

Bri Williams

 

2018-19 Residence Life Staff

Jessica Bui

Rikki Carretta

Tyrah Cobb-Davis

Blair Epperson

Karim Frazier

Leo Galopin

Rebekah Griffith

Kaitlin Hevey

KateLynn Hodgkiss

Jordon Kirkpatrick

Rebecca Lesnak

Alex Murgas

Jdody Misidor

Ranita Opoku-Sarfo

Bill Pham

Priscilla Ranjitkar

Ashley Schmitz

Lindsey Taylor

Arnav Upadhyay

Margaret Van Beek

Jennifer Weigle

Maya Wheeler

 

Emerging Leaders Institute

The Emerging Leaders Institute (ELI) at Randolph College introduced students to the five practices for exemplary leaders from the Student Leadership Challenge.

Hayley Ashford

Rikki Carretta

Brice Creel

Elizabeth Exline

Schlitz Masheleni

Jdody Misidor

Ariadne Pojedinec

Anna Reynolds

Maya Wheeler

 

Emerging Leaders Winter Summit

The Emerging Leaders Winter Summit took place at the University of Lynchburg in January. Students from Randolph College joined other schools in the surrounding area for a “Find the Super Leader in You” three-day leadership retreat.

Sha-Ron Bass

Adama Beye

Amadou Beye

Rikki Carretta

Kayla Henniger

Elizabeth Kinder

Jdody Misidor

Ranita Opoku-Sarfo

Lauren Taylor

Michelle Taylor

Margaret Van Beek

Jocelyn Watson

Maya Wheeler

 

Advanced Leaders Institute

The Advanced Leaders Institute focused on Brene Brown’s most recent book, Dare to Lead. This course focused on tough and brave topics for teamwork across all fields.

Tori “Tea” Green

Schlitz Masheleni

Kristen Thomson

Kyle Wade

Tenzin Yangchen

 

Excellence in Leadership Awards

The Excellence in Leadership Award goes to students that have completed all three classes in the student leadership challenge.

Mackenzie Ambrose

Hannah Bradley

Rikki Carretta

Dana Cavallo

Tyrah Cobb-Davis

Jaelyn Evans

Katie Horne

Leo Galopin

Gabe Krueger

Madeleine Peters

Priscilla Ranjitkar

Renee Sarpong

Marian Small



Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail


Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
  • Categories

  • Archives

  • Rankings - EdSmart Best Student Centers

  • Search News

  • Facebook Twitter Instagram LinkedIn YouTube RSS Feeds Snapchat