Randolph College Home Page Give Today! Support Randolph College
AboutAdmissionAcademicsStudent LifeAthleticsOutcomesAlumnae & AlumniParents & FamiliesInside RandolphAPPLYREQUESTVISITNEWSEVENTSSupport RandolphSearch

Students honored at Academic and Leadership Awards Ceremony

awards_ceremonyRandolph College students were recognized on Wednesday with numerous academic and leadership awards. This annual event honors students who have excelled in their academic performance as well as demonstrated leadership at the College.

Awards winners included:

Outstanding First Year in Art History: Anna (Josie) Hatley

Best Senior Paper in Art History: Claire Sumner

Rachel Trexler Ellis ’44 Art Prize for Excellence: Trey Padgett

Marilyn Murray Award in Asian Studies: Lindsay Brents

Sophomore Biology Award: Emily Ward and Morgan Hoke

Sophomore Biology Award: Annaliese McKenzie

Ann Grant Gerhardt Scholarship: Ngoc (Kelly) Pham

Grace Taylor Wiltshire HA Award: Auzeen Abbassi and Dara Niketic

General Chemistry Award: Di Bei and Tetiana Poliakova

Analytical Chemistry Award: Chelsea Decker

James Lewis Howe Award: Alyssa Everett

Exemplary Classics Student: Kathleen Taylor and Katie Snyder

Carla Heath/James Hoban Award: Brian Anderson and Katya Schwab

James Carey/Marie Nichols Award for Excellence in Communication Studies: Phuong Hang Tran

Genia Melikova Award: Lindsay Brents

Rebecca Jung Award: Amy Gerteisen

Sally Spencer Award: Nektaria Froelicher

Helen McGehee Award: Amanda Nicole Fischer

Eleanor Struppa Departmental Award: Sara Reed

Carl Stern Award for Excellence in Economics: Tu Nguyen

Stan Marshall Award for Excellence in Business: Mai Hoang Dam

Virginia Teachers of Promise Award: Benjamin See

Halley Smith Excellence in Intern Teaching Elementary Award: Luke Weierbach

Kathleen Bowman Research Award: James Fitzgerald

Academy of American Poets 1st Prize: Katy Boyer

Academy of American Poets 2nd Prize: Grace Gardiner

Academy of American Poets 3rd Prize: Hannah Cohen

Charlotte Stephenson Oresman ’41 Prize for Humor: Nikolas Oliver

John P. Kirby Award for Explication Erin Vasta

Margaret I. Raynal First-Year Essay Award: Jessy Spencer

Margaret I. Raynal Fiction Award: Erin Vasta

Sarah I. Davis Award in American Studies: Grace Gardiner

Outstanding Environmental Studies Student: Melissa Pasierb

Senior Award in Environmental Studies: Dang Phung

Prix de Langue et Civilisation Française: Diep (Penny) Thi Linh Trieu

Catherine I. Hastings Prize in Mathematics: Hart Gillespie

Outstanding Student Award in Music: Teague Elliott

Outstanding First Year Student: Brad Zylstra and Eric Huber

Outstanding Contributor to Science Education: Tu Nguyen

Outstanding Senior Major in Physics: Hart Gillespie

Outstanding Academic Achievement Award in Psychology: Sandeep Poudyal

Frank Murray Award: Jensen Hoover and Heather Funk

Outstanding Senior Award in Sociology: Coulton Watson and Lauren King

J. Kenneth Morland Award: Danielle Lewis

Shirley W. Strickland Award : Penelope Doss

Charlotte Daniels Stern Award in Spanish: Blanca Sanchez

Helen Edwards Morrison Award in Spanish: Sonja Cirilo

Outstanding Sport and Exercise Achievement: Taylor Klevenz

Outstanding Contributor in Theatre: Emily Terlizzi and Daisy Howard

Academic Achievement Award in Theatre: Ashley Peisher

Summer Research Program Outstanding Oral Presentation: Grace Gardiner

Summer Research Program Outstanding Poster Presentation: Thao Nguyen and Hart Gillespie

Summer Research Program Outstanding Poster Presentation: Shaun Chopp

Helen Owen Calvert Writing Award: Grace Gardiner and Katy Boyer

Tutor of the Year: Riya Patel

Best Social and Behavioral Paper: Katy Boyer

Best Arts and Letters Paper: Lindsay Brents

Academic and Leadership AwardsStudent of the Year Award: Hartzel Edmond Gillespie

Rachel Dean Memorial Award: Sally Ruth Taylor

Volunteer Leadership Award: Katherine Philomena Lesnak

Virginia Hill Worden Exemplary Leadership Award: Florence Grace Cummins

Student Organization Advisor of the Year Award: Nancy Goulde

ABCD Award: Katya Lynne Schwab

Outstanding Behind-the-Scenes Contributor Award: Sienna Rose Brown

Initiative Award: Tu Anh Nguyen and Ha Thanh Tong

Student-Mentor Award: Dina Gabriela Velazco

Outstanding Contribution to Intercultural Awareness Award: Cale Amir Holmes

Tutor of the Year: Riya Vijay Patel

Ambassador Award: Anna McCall Culpepper

Dorothy Hughes Award: Danielle Ashley Lewis

Academic and Leadership Awards

Recognition of Service

Residence Life 4-Year Service Award: Sydney Christina Henson

Residence Life 3-Year Service Award:
Connor William Dye, Samantha Margaret Fagone, Katherine Philomena Lesnak, Abigail Jacqueline Vivienne Smith

Davenport Leadership Institute:
Monica Lynn Ashby, Yolanda Cobblah, Brian Byrne Crosby, Florence Grace Cummins, Abigail Nicole Fincher, Callan Calloway Frye, Amy Marie Gerteisen, Danielle Nicole Hill, Britnee Cameron Kratochvil, Matthew William Maki, Marissa Celine McClinton, Annaleise Debbion Ruth McKenzie, Jennifer Lynn Sanborn, Sarah Terlizzi, Olivia Goldie Marie Wray

Macon Activities Council:
Brian Patrick Anderson, Sienna Rose Brown, Erin Paige Campbell, Amy Marie Gerteisen, Anthony Alexander Hardy, Nathan Casey Heinicke-Peart, Andrea Elaine Mewhinney, Morgan Anne Osburn, Heather Victoria Parra, Emily Nichole Richards, Evie Marie Leigh-Ann Rigby, Emily Baimbridge Roberts, Dominique Rashad Rose, Donald Brent Saltmarsh-Lubin, Katya Lynne Schwab, Brandon Scott Stroble, Emily Terlizzi, Diana Alexis Young

Student Government Officers 2014-15:
Evan Robert Smith, President; David Andres Lopez, Vice President; Samantha Taylor Terry, Secretary; Mai Hoang Dam, Treasurer; Sally Ruth Taylor, Judiciary Chair; Monica Lynn Ashby, Judiciary Vice Chair



Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail


  • Categories

  • Archives

  • Rankings - Fiske Guide to Colleges
  • Search News

  • Facebook Twitter Instagram LinkedIn YouTube RSS Feeds Snapchat